آراسیم
فروشگاه آرا سیم کویر نور
فهرست مطالب
سیم افشان

سیم افشان

سیم‌های برق وظیفه انتقال جریان الکتریسیته و برق‌رسانی را برعهده دارند. این سیم‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که یکی از آن‌ها سیم افشان است. عایق این سیم‌ها به طور کلی از جنس ‌‌پی وی سی (PVC) ساخته می‌شود. سیم افشان از رشته‌های نازک مسی با انعطاف‌پذیری بالا تشکیل می‌شود. از این رو از آن‌ها در سیم‌کشی ساختمان استفاده می‌کنند. سیم‌های ‌افشان‌ با نماد اختصاری NYAF در بازار شناخته شده‌اند.

این نوع سیم‌ها بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی، جهت برق‌رسانی به سیستم‌های روشنایی و پریزها منازل و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده است. به دلیل پیچش تارهای موجود درون این سیم‌ها طول کل سیم بیشتر‌ می‌گردد؛ بنابراین مقاومت الکتریکی در آن‌ها و در واحد طول نیز بیشتر است. سیم افشان در رشته‌ها و در تمامی اندازه‌ها با قطرهای متفاوت در بازار موجود است.

باید این نکته را در ‌نظر داشت که سیم ‌افشان‌ با رشته‌های نازک آلومینیومی نیز ساخته می‌شود، اما به این دلیل که رشته‌های نازک از جنس آلومینیوم زودتر با اکسیژن هوا دچار واکنش می‌شوند، سریع‌تر از سیم‌های مسی دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. همین مسئله سبب کاهش طول عمر این نوع سیم‌ها خواهد شد.

سیم افشان‌ برطبق مشخصه‌های ولتاژ به دو گروه تقسیم خواهند شد:

1) سیم‌های افشان دارای ولتاژ نامی 500/300 ولت

2) سیم‌های افشان دارای ولتاژ نامی 750/450 ولت

برای خرید سیم افشان به ولتاژ آنها دقت کنید، زیرا با توجه به ولتاژ آنها در مکان‌های متعددی قابل استفاده هستند. درصورتی‌که روی سیم عبارات AF و MH نوشته شده باشد، نشان‌دهنده‌ی سیم افشان است. میزان ضخامت سیم افشان باید 0.7 میلی‌متر تا 2.8 میلی‌متر باشد. بیش‌ترین مقاومت سیم افشان برابر با 13.3 اهم بر کیلومتر بوده است. مقدار مقاومت عایق یا روکش سیم‌ها نیز باید مناسب با دما متفاوت باشد تا برای دمای 70 درجه سانتی‌گراد، دست‌کم مقدار مناسب 0.01 مگا اهم در نظر گرفته شده برسد.

پرطرفدارترین برند سیم و کابل بازار 

کاربرد سیم افشان

در رابطه با کاربرد سیم‌های افشان باید بگوییم که برای مصارف مختلفی استفاده می‌شوند. برای مثال در صنعت، ساختمان سازی، ابزار آلات صوتی، ابزار آلات تصویری، آلات موسیقی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته از این مدل سیم‌ و کابل داخل تجهیزات برقی یا در جهت حفاظت سیستم‌های روشنایی در مکان‌های خشک، زیر یا روی گچ و داخل لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه کنید که نمی‌توان آن‌ها را به صورت مستقیم روی کانال کابل کشی، سینی کابل، مخازن و… نصب کرد. گفتنی است که سیم‌های افشان به عنوان رابط در ماشین آلات، داکت‌های زمینی و تابلوهای فرمان استفاده می‌شوند.  

سیم افشان

انواع سیم افشان بر اساس ولتاژ

سیم‌های افشانی که تولید می‌شوند معمولا از نظر ولتاژ به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند. در ادامه این سیم‌ها را بررسی می‌کنیم:

» سیم افشان با ولتاژ 300 ولت الی 500 ولت: برای تست این مدل سیم افشان به ولتاژ استانداردی حدود 2000 ولت احتیاج خواهد بود. در حقیقت برای کاربردهای مختلفی از این مدل سیم‌ها استفاده می‌شود. برای مثال از سیم‌های افشان 300 الی 500 ولت زیر گچ، داخل لوله‌ها و روی گچ استفاده می‌شود. و یا این که می‌توان آن‌ها را داخل لوله‌های خرطومی مورد استفاده قرار داد.

» سیم افشان با ولتاژ 450 ولت الی 750 ولت: برای تست کردن این مدل سیم‌های افشان نیز از ولتاژ استاندارد حدود 2500 ولت استفاده می‌شود. برای وسایل الکتریکی یا مکان‌های خشک معمولا از این مدل سیم‌ها استفاده می‌شود. اگر بخواهیم یک مثال دقیق‌تر ارائه دهیم می‌توان به سیم‌های درون سیستم‌های روشنایی اشاره کرد.     

پرفروش ترین برند سیم و کابل بازار 

ویژگی‌ های برند معتبر سیم و کابل

پس از بررسی چند روش شناسایی سیم و کابل مرغوب بایستی بگوییم که استفاده از سیم و کابل بی‌کیفیت منجر به خسارت‌های زیادی در ساختمان سازی می‌شود. برندهای بی کیفیت زیادی در بازار موجود است که علاوه بر خدشه‌دار کردن اعتبار معمار (سازنده ساختمان) در آینده باعث می‌شود هزینه تعمیر زیادی برای ساکنین ساختمان ایجاد شود. بنابراین لازم است که سازنده ساختمان با تحقیقات زیاد و حتی با استفاده از تجربه دیگران بهترین نوع سیم و کابل را انتخاب کند. انتخاب بهترین نوع سیم و کابل و استفاده آن در ساختمان کار راحتی نیست و بایستی به نکات زیادی توجه کنید. به همین دلیل به صورت اجمالی روش‌های مختلفی را برای معماران پیشنهاد می‌کنیم.

انواع سیم افشان بر اساس هادی

سیم‌های افشان بر حسب نوع جنس هادی که دارند به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

» سیم افشان آلومینیومی: بر حسب یک سری ملزومات موجود در استانداردهای ملی و بین المللی جنس هادی افشان فقط از فلز مس ساخته می‌شود. بنابراین استفاده از این نوع هادی برای کابل‌های مفتولی و نیمه افشان مجاز خواهد بود. فلز آلومینیوم از مقاومت الکتریکی زیادی برخوردار است و احتمال خوردگی یا اکسید شدن آن در کنار سایر فلزات بیشتر است. به همین دلیل گزینه مناسبی برای هادی کابل‌های افشان نخواهد بود.

» سیم افشان مسی: سیم افشان معمولا هادی از جنس مس آنیل شده با درصد خلوص بالا است. این نوع هادی از رشته سیم‌های مسی بسیار نازکی تشکیل شده است که به همین دلیل انعطاف پذیری بالایی در آن ایجاد می‌شود. در واقع دلیل نامگذاری این سیم بر اساس همین ویژگی که دارد، انجام شده است. عایق استفاده شده برای این سیم از جنس PVC نوع C است.  

» سیم افشان آلومینیومی با پوشش مسی: این مدل سیم افشان هم بر حسب نیاز تهیه می‌شود، که سایزهای مختلف با ولتاژهای متفاوتی برای آن در نظر گرفته شده است. در واقع هادی این سیم آلومینیومی است  که با استفاده از یک پوشش مسی پوشیده شده است.  

در حالت کلی سیم‌های افشانی که مجهز به هادی افشان هستند با توجه به ویژگی‌ها و عملکرد بهتری که دارند، برای کاربردهای مختلف و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است که قیمت این مدل سیم به مراتب بیشتر از هادی‌های آلومینیومی است.  

تفاوت سیم افشان و مفتولی

دو سیم افشان و مفتولی تفاوت‌های زیادی با هم دارند که در ادامه از جنبه‌های مختلف این تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم.

از نظر انعطاف پذیری: مهم‌ترین و مشهودترین تفاوت این دو کابل به انعطاف پذیری آن‌ها بر می‌گردد. هادی کابل افشان مسی و کلاس 5 است که انعطاف پذیری بالایی در آن مشاهده می‌شود. در صورتی که هادی کابل مفتولی از مس کلاس 2 است که نمونه‌های افشان نرم‌تر هستند. البته ضخامت هادی کابل‌های مفتولی به مراتب بیشتر از کابل‌های افشان هستند که این مورد باعث خشک و ثابت بودن کابل مفتولی می‌شود.

از نظر مقاومت اهمی: مقاومت اهمی با سطح مقطع هادی رابطه معکوسی دارد؛ برای مثال به هر اندازه‌ای که سطح مقطع هادی بزرگ‌تر باشد مقاومت اهمی آن هم کمتر خواهد بود. مقاومت اهمی کابل مفتولی نسبت به کابل افشان کمتر است و جریان را با کیفیت بهترین انتقال می‌دهد و در نهایت هم افت ولتاژ کمتری در سیم و کابل ایجاد می‌شود.

از نظر میزان استحکام: بیشترین استفاده سیم‌های مفتولی در زیر زمین یا داخل دیوار کابل است بنابراین استحکام بیشتری برای آن در نظر می‌گیرند. به همین دلیل می‌توان گفت که استقامت و استحکام کابل‌های مفتولی به مراتب بیشتر از سیم و کابل‌های افشان است.

از نظر قیمت: در بررسی کالاهای صنعتی همیشه یک پارامتر مهم و جدا نشدنی قیمت آن است. بنابراین این دو نوع کابل هم از نظر قیمت بررسی شوند بهتر است. اساسا قیمت کابل‌های برقی مفتولی به مراتب کمتر از کابل‌های افشان است بنابراین اگر فاکتور قیمت برای شما مهم است می‌توانید کابل‌های مفتولی را انتخاب کنید.   

تشخیص سیم افشان استاندارد از تقلبی

اگر به دلیل نابلدی یا نبود شناخت کابلی بی‌کیفیت و نامرغوب را انتخاب کنید قطعا در آینده خسارت‌های زیادی به بار می‌آید. متاسفانه  این روزها مردم از این مدل کابل‌ها استقبال زیادی می‌کنند که همین مورد باعث وارد شدن خسارت به شبکه‌های برقی در قسمت توزیع می‌شود و در نتیجه هم آتش سوزی رخ می‌دهد. سیم و کابل‌های بی‌کیفیت و تقلبی از مس و عایق نامناسب ساخته شده‌اند که با توجه به هدر رفتن برق در آن‌ها، حرارت زیادی به وجود می‌آید و در نتیجه به راحتی شاهد به وجود آمدن جرقه و آتش سوزی می‌شوند.

یک معیار اصلی برای پی بردن به کیفیت سیم افشان توجه به مقاومت هادی است. مقاومت هادی یک فاکتور است که میزان هادی اسستفاده شده در سیم و کابل وابسته است. به همین دلیل بیشتر هزینه‌های مربوط به ساخت این محصول به میزان مس و آلومینیوم استفاده شده در هادی بر می‌گردد. روش‌های زیادی برای تشخیص سیم تقلبی و بی‌کیفیت وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

» روش‌های تشخیص سیم‌های تقلبی

1- روی بدنه سیم‌ها معمولا استاندارد ISIRI درج شده است.

2- سیم‌هایی که استاندارد هستند مجهز به سری سیم‌ هستند. در صورتی که سر سیم لخت را داخل سرسیم قرار دادند و کاملا آن را محکم نکردند، مشخص می‌شود که تعداد رشته سیم‌های داخل آن به اندازه مناسب نیستند.

3- ضخامت روکش سیم افشان باید بر اساس استاندارد تعیین شده باشد. در صورتی که کمتر از مقدار استاندارد باشد سیم به شکستگی عایق دچار می‌شود. اما اگر این مقدار بیشتر از حد موجود بود سطح مقطع سیم کم می‌شود. بنابراین در صورتی که در اندازه سطح مقطع سیم شک دارید با استفاده از سیم لخت کن سعی کنید کمی از روکش سیم را جدا کنید. حال با استفاده از اندازه قطر یک رشته را با استفاده از میکرومتر محاسبه کنید. حال اندازه یک رشته بدست آمده را در تعداد رشته‌های موجود در سیم ضرب کنید تا سطح مقطع واقعی محاسبه شود.

4- مورد بعدی که باید آن را بررسی کنید جنس هادی سیم است. برای سیم‌های افشان امکان دارد در میزان خلوص مس استفاده شده تقلب‌هایی صورت بگیرد. می‌توانید به صورت تقریبی درصد مس را تعیین کنید.

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم بسیاری از تولیدکنندگان به مسی که برای هادی استفاده می‌شود فلز آهن اضافه می‌کنند. بنابراین توجه کنید که نباید رگه‌های سیاه در هادی مشاهده شود. در واقع هادی سیم افشان بایستی به رنگ زرد درخشان باشد و میزان مس استفاده شده کاملا استاندارد باشد.

شرکت‌های تولیدکننده زیادی در زمینه تولید انواع سیم افشان فعالیت می‌کنند بنابراین شما باید به برند و شرکت تولید کننده سیم و کابل هم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین مورد را انتخاب کنید. از جمله بهترین برندهای موجود در کشورما خراسان افشار نژاد، البرز الکتریک نور، سیمیا و… هستند.

گفتنی است که برای خرید سیم افشان با برندهای معتبر می‌توانید به فروشگاه اینترنتی آراسیم مراجعه کنید. تمام محصولات موجود در این فروشگاه کیفیتی فوق‌العاده دارند به همین دلیل در تهیه آن‌ها نمی‌توان لحظه‌ای درنگ کرد. گفتنی است که در این مطلب سیم و کابل‌های افشان را به خوبی بررسی کردیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، امیدوارم که کاملا موثر واقع شوند. در صورت داشتن هر گونه نظر و پیشنهادی می‌توانید آن را برای آراسیم کامنت کنید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

به روزرسانی در تاریخ 19 شهریور 1401

سیم افشان
فهرست مطالب
سخن نهایی

 امیدوارم که از خواندن این مطلب به اطلاعات کافی رسیده باشید. 

برای تهیه بهترین برند سیم و کابل را می‌توانید از مراکز معتبر تهیه کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای تهیه انواع سیم و کابل‌ها به فروشگاه اینترنتی آراسیم کویر مراجعه کنید؛ چراکه این فروشگاه ارائه دهنده انواع سیم و کابل‌های با کیفیت است که آن‌ها را به صورت مستقیم از شرکت تولید کننده دریافت می‌کند؛ بنابراین قیمت مناسبی خواهند داشت.

اشتراک گذاری
سخن نهایی