آراسیم
فروشگاه آرا سیم کویر نور
فهرست مطالب
کابل آلومینیوم - آراسیم

کابل آلومینیوم

آلومینیوم فلزی نرم و سبک با رنگ نقره‌ای است. تخمین زده می‌شود که زمین از حدود ۸ درصد آلومینیوم تشکیل شده است. اما در طبیعت بسیار نادر است. فرآیند تولید آلومینیوم بسیار پیچیده است و نیاز به انرژی بالایی دارد. در نتیجه الکترولیز، آلومینیوم با خلوص ۹۹.۵٪ به دست می‌آید. از آنجایی که مواد خارجی موجود در آلومینیوم دوام فلز را کاهش می‌دهد، روش تصفیه الکترولیتی برای جلوگیری از این امر و رسیدن به آلومینیوم خالص ۹۹.۹٪ استفاده می‌شود. هر کابلی که در جهان امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد، از سه بخش اصلی رسانا، عایق الکتریکی و غلاف ساخته شده است.

کابل‌هایی که از جنس رسانایی آلومینیوم ساخته شده باشند، کابل‌ آلومینیوم نام دارند. با وجود اینکه فلز آلومینیوم هدایت الکتریکی پایین‌تری نسبت به فلز مس دارد، اگر با انتخاب سطح مقطع مناسب رو به رو شود علاوه بر تامین رسانایی الکتریکی، موجب توزیع و انتقال برق مورد نیاز در شبکه‌ها شود. سطح مقطع کابل هادی آلومینیومی قابل استفاده باید تقریباً ۱.۶ برابر سطح مقطع هادی مسی باشد.

کابل آلومینیوم

از سوی دیگر، در مورد عملکرد الکتریکی، (در کنار ساختار مقاومتی) موضوعاتی مانند خواص دی الکتریک، ویژگی‌های امپدانس، مقاومت اتصال کوتاه و در مورد عملکرد فیزیکی، پاسخ به افزایش دما، مقاومت در برابر آتش و مقاومت مکانیکی باید در نظر گرفته شود. هنگامی که یک اتصال کوتاه رخ می‌دهد، هادی‌های مسی از مقاومت مکانیکی خود بهتر از هادی‌های آلومینیومی محافظت می‌کنند. استفاده از آلومینیوم ممکن است باعث کشیده شدن و پیچش هادی‌های صلب شود، در حالی که ممکن است باعث خم شدن، شل شدن یا فشرده شدن هادی‌های انعطاف‌پذیر شود.


⁂ فروشگاه اینترنتی آراسیم عرضه کننده بهترین کابل‌ها در بازار لاله زار ⁂


قیمت کابل آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل مزیت صرفه‌جویی در هزینه شناخته شده است. در مقایسه با کابل‌های مسی، قیمت کابل‌های آلومینیومی بسیار پایین‌تر است. بسته به نوع کابل، می‌تواند 20% تا 50% ارزان‌تر باشد و برای بسیاری از سازمان‌ها انتخاب اقتصادی بهتری است. با توجه به تحولات آتی، مزیت قیمت آلومینیوم ثابت باقی خواهد ماند.

قیمت آلومینیوم در سال 2010 و 2011 بالا بود، سپس یک دوره چهارساله کاهش تدریجی و نابرابر قیمت آغاز شد. مجدداً مانند قیمت مس، قیمت آلومینیوم در سال 2015 به‌شدت کاهش یافت و در دسامبر 2015 به کمترین میزان 1450 دلار در هر تن رسید. قیمت آلومینیوم در طول سال‌های 2016 و سه‌ماهه اول 2017 به طور پیوسته افزایش یافت و در مارس 2017 به 1960 دلار آمریکا رسید.

عوامل مختلفی در صنایع گوناگون مانند ساخت و ساز و حمل و نقل می‌تواند بر قیمت آلومینیوم تأثیر بگذارد که به نوبه خود می‌تواند جایگزین بودن آلومینیوم به‌جای مس در برخی از انواع کابل‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. 

بسیاری از عوامل مؤثر بر قیمت مس بر قیمت آلومینیوم نیز تأثیر می‌گذارد. برای مثال عواملی همچون تقاضا در چین، تجارت بین‌المللی با چین، تجارت کالا، نرخ ارز، روند ساخت و ساز و ذخایر مواد خام، از عوامل مؤثر بر قیمت مس هستند که قیمت آلومینیوم را نیز دستخوش تغییر می‌کنند. با این حال عوامل متعددی وجود دارد که بر قیمت آلومینیوم تأثیر داشته اما بر قیمت مس تأثیر نمی‌گذارند. این عوامل شامل مواردی نظیر تولید خودرو، ظرفیت ذوب و سیاست‌های زیست‌محیطی و … است.

ویژگی کابل آلومینیوم

آلومینیوم نسبت به فلزات و مواد دیگر مزایای زیادی دارد. ممکن است مواد دیگر برخی از ویژگی‌های مفید آلومینیوم را ارائه دهند، اما دارای طیف کاملی از مزایای آلومینیوم نیستند. در زیر برخی از ویژگی‌های مهم کابل آلومینیوم آورده شده است.

سایزبندی کابل آلومینیوم

 • سبک وزن: وزن آلومینیوم از نظر حجمی کمتر از سایر فلزات است. در واقع وزن آن حدود یک‌سوم آهن، فولاد، مس یا برنج است. آلومینیوم سبک وزن دارای مزیت حمل و نقل ارزان‌تر است و یک ماده جذاب برای کاربرد در زمینه‌های مختلف است. سبک وزن بودن از دلایل مهم استفاده از کابل آلومینیومی است.
 • قوی: جالب است کابل‌های آلومینیومی هنگامی که دما کاهش می‌یابد، قوی‌تر می‌شوند. از این رو اغلب از آلومینیوم در مناطق سرد استفاده می‌شود.
 • استحکام بالا در عین وزن پایین: آلومینیوم ترکیبی منحصر‌به‌فرد از وزن سبک و استحکام بالا را ارائه می‌دهد.
 • مقاومت در برابر خوردگی: مقاومت عالی آلومینیوم در برابر خوردگی به دلیل وجود یک لایه محافظ نازک و سخت از اکسید آلومینیوم است که به‌شدت به سطح می‌چسبد.
 • رسانای حرارتی عالی: آلومینیوم یک رسانای عالی برای گرما و سرما است.
 • غیرمغناطیسی: از آنجایی که آلومینیوم غیر‌مغناطیسی است، برای کاربردهای ولتاژ بالا و همچنین برای الکترونیک مفید است. همچنین برای محافظت از وسایل الکترونیکی حساس استفاده می‌شود.
 • غیر قابل احتراق: کابل آلومینیوم مشتعل نمی‌شود و نمی‌سوزد. حتی در دمای بسیار بالا بخارات سمی تولید نمی‌کند.
 • مناسب برای سرمای شدید: درواقع استحکام آلومینیوم در دماهای بسیار سرد افزایش می‌یابد. این امر منجر به استفاده از آن در فضاهای بیرونی می‌شود‌.

💢💢💢💢

⁜ سیم و کابل ابوالفضل کاشان

💢💢💢💢

کاربرد کابل آلومینیوم

بل توجه به ویژگی‌های کابل آلومینیومی، این کابل‌ها کاربرد فراوانی در حوزه‌های مختلف دارند. معمولاً شرکت‌ها هنگام ساخت خطوط برق جدید، به‌ویژه در بخش خطوط فشار ضعیف، تمایل به استفاده از کابل‌های آلومینیومی دارند. تأثیرات اقتصادی کاربرد کابل آلومینیومی نیز قابل توجه است.

آلومینیوم بسیار ارزان‌تر از مس بوده و امکان انتقال برق بیشتر نیز با بهره‌گیری از زیرساخت‌های مشابه توسط خاصیت رسانایی بالاتر آلومینیوم فراهم می‌شود. بهبود آلیاژهای آلومینیوم به‌منظور نیازهای مهندسی برق، هدف تولید‌کنندگان است. استفاده گسترده‌ای نیز از آلومینیوم و آلیاژهای آن در حوزه تولید قطعات الکترونیکی و میکرو‌الکترونیکی به‌ویژه خازن‌ها صورت می‌گیرد. همچنین تولید آنتن‌ها از جمله آنتن‌های تلویزیون، از دیگر کاربردهای آلومینیوم است. آلومینیوم در ساخت رادار نیز کاربرد دارد.

ساخت ستون‌های خطوط برق در بعضی از کشورها با آلومینیوم انجام می‌شود. کابل آلومینیوم کاربرد گسترده‌ای در تولید ترانسفورماتورها و موتورهای ولتاژ پایین روتور دارد.

کاربرد دیگر کابل آلومینیومی، استفاده در شبکه‌های انتقال و توزیع شبکه برق است. روند استفاده از  آلومینیوم پس از جنگ جهانی دوم به‌سرعت صعودی شد و کاربرد آن در حوزه‌های گوناگون افزایش یافت. از آنجا که این فلز از وزن نیمی از ظرفیت مس برخوردار است، گزینه مناسبی برای مراحل ساخت سیم کشش، تعلیق و تکیه‌گاه محسوب می‌شود.

انواع کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های آنها می‌توان در موارد مختلفی به‌کار برد. در زیر انواع کابل آلومینیوم شرح داده شده است.

همچنین فروشگاه آراسیم عرضه کننده انواع

کابل آلومینیومی زمینی

 این نوع کابل‌ها از هادی آلومینیوم برخوردارند و دارای ولتاژ نامی مابین 6/0 تا 1 کیلوولت هستند. انواع مختلف دو، سه یا چهار رشته از کابل زمینی آلومینیوم وجود دارد. کاربرد این نوع کابل‌ها در پروژه‌های توزیع، انتقال نیرو و برق‌رسانی با ولتاژ پایین است. به‌عنوان مثال یکی از پرکاربردترین کابل‌های مورد استفاده در خطوط برق ضعیف، کابل آلومینیوم 16*4 است.

کابل آلومینیومی زره‌دار

 همان‌طور که از نام این کابل‌ها پیداست، آنها مجهز به زره هستند. کاربرد کابل آلومینیومی زره‌دار به شکل دفنی در زیر‌زمین و خارج از تأسیسات است. استفاده از این کابل‌ها در محیط‌هایی با احتمال ایجاد ضربه یا فشار و دیگر صدمات فیزیکی، مناسب است.

کابل آلومینیومی خود نگه‌دار

 نام دیگر این نوع کابل‌ها، کابل‌های ABC است. کاربرد آنها در بسیاری از سیستم‌های برق تک‌فاز و سه‌فاز مشاهده می‌شود. این کابل‌ها انتقال‌دهنده جریان برق از پست‌های برق به مکان‌هایی مانند سیستم‌های خانگی، کشاورزی، صنعتی، تولیدی و … هستند.

کابل آلومینیومی هوایی

 کاربرد این کابل‌ها در فضاهای خارجی نظیر تیرهای برق، دکل‌ها و … است.

کابل آلومینیومی فشار متوسط

اکثر کابل‌ها شباهت زیادی از نظر ظاهری دارند، در صورتی که برای مصارف متنوعی طراحی و ساختار آن‌ها صورت گرفته است. کابل‌های آلومینیومی یکی از به‌صرفه‌ترین دسته کابل‌های موجود در بازار است که رسانای آن از جنس آلومینیوم ساخته شده است. برای تهیه عایق این نوع کابل از XPLE استفاده شده که برای محافظت از کابل در مقابل آسیب‌های مکانیکی و الکتریکی از ضخامت مناسبی برخوردار شده است. در واقع کابل فشار متوسط از این جهت که باید مقاومت کافی در برابر رطوبت، گرما و… را از خود نشان دهد، بنابراین عایق به کار رفته در آن خیلی با اهمیت خواهد بود، به صورتی که عملکرد مناسبی را تا دمای ۹۰ درجه سانتی‌گراد را در شرایط عادی و تا دمای ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد را در حالت اتصال کوتاه از خود به نمایش بگذارند.

کابل‌های آلومینیومی فشار متوسط به صورت تک رشته و سه رشته از جنس آلومینیوم به تولید می‌رسند و طراحی آن‌ها مطابق استانداردهای IEC یا BS صورت می‌گیرد. رنج ولتاژ برای این نوع کابل‌ها به شکل ۶ کیلو ولت تا ۳۰ کیلو ولت تعیین شده است. جهت تامین برق مدارهای توزیع یا شبکه‌های صنعتی و تاسیسات خارجی و داخلی ساختمان‌های مسکونی و تجاری از کابل آلومینیومی فشار متوسط استفاده می‌گردد.

البته باید گفت نصب آن‌ها با رعایت قوانین تعیین شده در زیر خاک مطوب و یا خشک به طور مستقیم دفن می‌شوند یا در سینی‌های کابل قرار می‌گیرند و مناسب استفاده در تابلو برق، نیروگاه‌ها، ساختمان‌های صنعتی و فضای آزاد خواهند بود. کابل آلومینیومی فشار متوسط زره‌دار (آرموردار) یک نوع کابل فشار متوسط است که یک لایه زره بین روکش میانی و روکش نهایی در آن‌ها به کار رفته است. این نوع کابل در مقابل آسیب‌های احتمالی مثل فشارهای مکانیکی و آسیب‌های فیزیکی مقاومت زیادی دارد، در واقع به علت ویژگی‌های فیزیکی آن می‌باشد.

کابل آلومینیوم فشار قوی

به کابل‌هایی که ولتاژ بالایی دارند و جریان‌های بیش از ۳۰ کیلو وات را از خود عبور می‌دهند، کابل فشار قوی یا کابل قدرت گفته می‌شود. در دید کلی این کابل‌ها در انتقال انرژی الکتریکی با ولتاژهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها در ساختار خود یک رسانا و یک عایق را شامل می‌شوند؛ به زبان دیگر، کابل‌های فشار قوی دارای سیستم عایق‌بندی کابل می‌باشند که از لایه‌های نیمه مخروطی و یک عدد محافظ فلزی تشکیل شده‌اند. کابل‌های فشار قوی باتوجه به ساختار، کارکردهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند. علاوه‌بر انتقال برق در ولتاژ بالا کاربردهای دیگر این نوع کابل‌ها به شرح زیر است:
انتقال ولتاژ بالا در زیر زمین
کاربردهای صنعتی متنوع
کارکرد بر روی دکل‌های مرتفع و بین شهری
اتصال فیبر نوری

قیمت کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی مفتولی

کابل مفتول آلومینیومی ساختار بسیار مشابهی نسبت به کابل مسی دارد؛ تنها تفاوت این دو کابل این است که رشته‌های تابیده شده در این کابل آلومینیومی است. مزایای بسیاری که این کابل در خود جای داده، سبب شده تا امروزه کابرد بالایی در سیستم‌های کابل کشی داشته باشد. در ادامه نیز به بررسی برخی از ویژگی‌های کابل آلومینیومی خواهیم پرداخت.
انعطاف‌پذیری و فرم‌پذیری مناسب
۵۰ درصد وزن کمتر نسبت به کابل مسی
نصب آسان در ساختمان‌ها
تغییر شکل ساده در مسیرهای تنگ
عکس‌العمل مناسب در مسیرهای تنگ
قیمت پایین‌تر در مقایسه با سیم‌های مسی

کابل آلومینیومی زره دار

کابل آلومینیوم زره‌دار یکی از انواع کابل آلومینیوم است که همانطور که از اسمش پیداست، دارای زره است. این کابل به شیوه دفنی و در زیر زمین قرار می‌گیرد و وظایف خود را اجرا می‌کند. این کابل‌ها در بخش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که امکان وارد شدن ضربه و صدمات فیزیکی متعددی به کابل وجود داشته باشد. دلیل استحکام بالای این کابل‌ها این است که در لایه نهایی آن که زره نام دارد، لایه محافظی از جنس فولاد یا آلیاژ بکار رفته تا سبب افزایش سختی این کابل شود. علاوه بر اینها، کابل‌های زره‌دار در حین تولید ساختاری را در بر می‌گیرد که مقاومت بسیاری در برابر مواد شیمیایی، نفتی، شعله و اشعه فرابنفش از خود نشان دهد.

💢💢💢

سیم و کابل رسانا ⁜

💢💢💢💢

سایز‌بندی کابل آلومینیوم

سایز‌بندی انواع کابل‌های آلومینیومی با یکدیگر متفاوت است. برای مثال تولید و عرضه کابل‌های آلومینیومی زمینی در سایزهای مختلفی نظیر 10*2، 16*2، 25*2، 35*2 صورت می‌گیرد.

تنوع نسبی کابل 25*4 در زمینه جنس و کلاس هادی مناسب است. جنس‌های این کابل اغلب آلومینیوم است. کابل آلومینیوم ‌25*4 از قیمت بسیار مناسبی برخوردار بوده و به همین دلیل از کابل‌های پرفروش مورد استفاده در سیستم برق سه‌فاز محسوب می‌شود. عایق کابل آلومینیومی‌25*4 از جنس PVC است. استفاده در کانال، لوله‌های برق و داخل زمین از مهم‌ترین کاربردهای این کابل هستند. استفاده از کابل آلومینیومی ‌4*25 به‌جای کابل مسی 5*10 امکا‌ن‌پذیر است.

4 رشته آلومینیومی در کابل آلومینیوم‌16*4 وجود داشته و سطح مقطع 16 میلی‌متر دارد. این کابل انتخاب مناسبی برای استفاده در خطوط انتقال برق فشار ضعیف با کابل سه‌فاز به‌صورت زمینی است. استفاده از کابل 16*4 به‌منظور انتقال برق در مسافت‌های کوتاه امکان‌پذیر بوده و انتظارات را برآورده می‌کند. همچنین این کابل جایگزین مناسبی برای کابل مسی 10 محسوب می‌شود.

بروزرسانی در تاریخ 1401/09/15

کابل آلومینیوم - آراسیم
فهرست مطالب
سخن نهایی

 امیدوارم که از خواندن این مطلب به اطلاعات کافی رسیده باشید. 

برای تهیه بهترین برند سیم و کابل را می‌توانید از مراکز معتبر تهیه کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای تهیه انواع سیم و کابل‌ها به فروشگاه اینترنتی آراسیم کویر مراجعه کنید؛ چراکه این فروشگاه ارائه دهنده انواع سیم و کابل‌های با کیفیت است که آن‌ها را به صورت مستقیم از شرکت تولید کننده دریافت می‌کند؛ بنابراین قیمت مناسبی خواهند داشت.

اشتراک گذاری
سخن نهایی

یک پاسخ

 1. با عرض سلام و احترام، قیمت کابل آلومینیومی به عنوان یکی از مهمترین عوامل در انتخاب مواد برقی، باید مورد توجه قرار گیرد. این نوع کابل با قابلیت هدایت برق بالا و قدرت جریان بزرگ مناسب برای استفاده در سیستم های برق قدرت می باشد. بررسی و مقایسه قیمت کابل های مختلف، بهترین گزینه برای انتخاب مناسب را فراهم خواهد کرد.چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
  محصولات پر فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *