آراسیم
فروشگاه آرا سیم کویر نور
فهرست مطالب
کابل آلومینیوم - آراسیم

کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی کابلی است که برای کابل‌کشی‌های خانه‌ها، شبکه‌های برق و هواپیماها استفاده می‌شود. کابل آلومینیوم با توجه به خواص الکتریکی و مکانیکی و قیمت آن در مقایسه با کابل مسی، یک ماده رسانای جایگزین است. آلومینیوم در مقایسه با مس رسانای الکتریکی ضعیف‌تری است، بنابراین به‌ندرت در کاربردهای کوچک مانند سیم‌کشی خانگی استفاده می‌شود. با این حال، هنگامی که قیمت مس در دهه 1960 افزایش یافت، کابل‌کشی آلومینیوم به یک انتخاب مطلوب تبدیل شد.

آلومینیوم بسیار سبک‌تر و چکش‌خوارتر از مس است و این امر سبب می‌شود تا کار با آن آسان‌تر شود. از آنجایی که آلومینیوم فلز ارزان‌تری است، نصب کابل‌کشی آلومینیومی مقرون‌به‌صرفه‌تر است، زیرا تنها نیمی از هزینه کابل‌کشی مسی را دارد. اما نقطه‌ضعف کابل‌کشی آلومینیومی این است که باید به‌درستی نصب شود تا از خطر آتش‌سوزی جلوگیری شود.

آلومینیوم نسبت به مس نرم‌تر است و با افزایش دمای مدار، سیم منبسط شده و به فضاهای خالی در کانکتورهای الکتریکی جریان پیدا می‌کند. هنگامی که یک جریان الکتریکی از این مدار عبور می‌کند، فشار ایجاد می‌کند که کانکتور سیم آلومینیومی را گرم می‌کند. سپس آلومینیوم به‌واسطه قطع برق، منقبض می‌شود. این باعث ایجاد شکاف‌های کوچکی بین کابل آلومینیومی و کانکتور می‌شود. این شکاف خطر خوردگی را افزایش می‌دهد که باعث افزایش بیشتر مقاومت نیز می‌شود.

کابل آلومینیوم

همان‌طور که جریان از همان کانکتور عبور می‌کند، با مقاومت بیشتری مواجه شده و گرمای بیشتری تولید می‌کند که می‌تواند باعث مشتعل شدن ماده کانکتور شود.

با این حال، راه حل‌هایی برای کاهش خوردگی در اتصالات سیم آلومینیومی ایجاد شده است که به‌موجب آن بازدارنده‌های خوردگی محکم به‌عنوان آنتی‌اکسیدان برای جلوگیری از خوردگی و گرمایش نامطلوب بعدی و مقاومت الکتریکی بالا عمل می‌کنند.


⁂ فروشگاه اینترنتی آراسیم عرضه کننده بهترین کابل‌ها در بازار لاله زار ⁂


قیمت کابل آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل مزیت صرفه‌جویی در هزینه شناخته شده است. در مقایسه با کابل‌های مسی، قیمت کابل‌های آلومینیومی بسیار پایین‌تر است. بسته به نوع کابل، می‌تواند 20% تا 50% ارزان‌تر باشد و برای بسیاری از سازمان‌ها انتخاب اقتصادی بهتری است. با توجه به تحولات آتی، مزیت قیمت آلومینیوم ثابت باقی خواهد ماند.

قیمت آلومینیوم در سال 2010 و 2011 بالا بود، سپس یک دوره چهارساله کاهش تدریجی و نابرابر قیمت آغاز شد. مجدداً مانند قیمت مس، قیمت آلومینیوم در سال 2015 به‌شدت کاهش یافت و در دسامبر 2015 به کمترین میزان 1450 دلار در هر تن رسید. قیمت آلومینیوم در طول سال‌های 2016 و سه‌ماهه اول 2017 به طور پیوسته افزایش یافت و در مارس 2017 به 1960 دلار آمریکا رسید.

عوامل مختلفی در صنایع گوناگون مانند ساخت و ساز و حمل و نقل می‌تواند بر قیمت آلومینیوم تأثیر بگذارد که به نوبه خود می‌تواند جایگزین بودن آلومینیوم به‌جای مس در برخی از انواع کابل‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. 

بسیاری از عوامل مؤثر بر قیمت مس بر قیمت آلومینیوم نیز تأثیر می‌گذارد. برای مثال عواملی همچون تقاضا در چین، تجارت بین‌المللی با چین، تجارت کالا، نرخ ارز، روند ساخت و ساز و ذخایر مواد خام، از عوامل مؤثر بر قیمت مس هستند که قیمت آلومینیوم را نیز دستخوش تغییر می‌کنند. با این حال عوامل متعددی وجود دارد که بر قیمت آلومینیوم تأثیر داشته اما بر قیمت مس تأثیر نمی‌گذارند. این عوامل شامل مواردی نظیر تولید خودرو، ظرفیت ذوب و سیاست‌های زیست‌محیطی و … است.

ویژگی کابل آلومینیوم

آلومینیوم نسبت به فلزات و مواد دیگر مزایای زیادی دارد. ممکن است مواد دیگر برخی از ویژگی‌های مفید آلومینیوم را ارائه دهند، اما دارای طیف کاملی از مزایای آلومینیوم نیستند. در زیر برخی از ویژگی‌های مهم کابل آلومینیوم آورده شده است.

 • سبک وزن: وزن آلومینیوم از نظر حجمی کمتر از سایر فلزات است. در واقع وزن آن حدود یک‌سوم آهن، فولاد، مس یا برنج است. آلومینیوم سبک وزن دارای مزیت حمل و نقل ارزان‌تر است و یک ماده جذاب برای کاربرد در زمینه‌های مختلف است. سبک وزن بودن از دلایل مهم استفاده از کابل آلومینیومی است.
 • قوی: جالب است کابل‌های آلومینیومی هنگامی که دما کاهش می‌یابد، قوی‌تر می‌شوند. از این رو اغلب از آلومینیوم در مناطق سرد استفاده می‌شود.
 • استحکام بالا در عین وزن پایین: آلومینیوم ترکیبی منحصر‌به‌فرد از وزن سبک و استحکام بالا را ارائه می‌دهد.
 • مقاومت در برابر خوردگی: مقاومت عالی آلومینیوم در برابر خوردگی به دلیل وجود یک لایه محافظ نازک و سخت از اکسید آلومینیوم است که به‌شدت به سطح می‌چسبد.
 • رسانای حرارتی عالی: آلومینیوم یک رسانای عالی برای گرما و سرما است.
 • غیرمغناطیسی: از آنجایی که آلومینیوم غیر‌مغناطیسی است، برای کاربردهای ولتاژ بالا و همچنین برای الکترونیک مفید است. همچنین برای محافظت از وسایل الکترونیکی حساس استفاده می‌شود.
 • غیر قابل احتراق: کابل آلومینیوم مشتعل نمی‌شود و نمی‌سوزد. حتی در دمای بسیار بالا بخارات سمی تولید نمی‌کند.
 • مناسب برای سرمای شدید: درواقع استحکام آلومینیوم در دماهای بسیار سرد افزایش می‌یابد. این امر منجر به استفاده از آن در فضاهای بیرونی می‌شود‌.

💢💢💢💢

⁜ سیم و کابل ابوالفضل کاشان

💢💢💢💢

سایزبندی کابل آلومینیوم

کاربرد کابل آلومینیوم

بل توجه به ویژگی‌های کابل آلومینیومی، این کابل‌ها کاربرد فراوانی در حوزه‌های مختلف دارند. معمولاً شرکت‌ها هنگام ساخت خطوط برق جدید، به‌ویژه در بخش خطوط فشار ضعیف، تمایل به استفاده از کابل‌های آلومینیومی دارند. تأثیرات اقتصادی کاربرد کابل آلومینیومی نیز قابل توجه است.

آلومینیوم بسیار ارزان‌تر از مس بوده و امکان انتقال برق بیشتر نیز با بهره‌گیری از زیرساخت‌های مشابه توسط خاصیت رسانایی بالاتر آلومینیوم فراهم می‌شود. بهبود آلیاژهای آلومینیوم به‌منظور نیازهای مهندسی برق، هدف تولید‌کنندگان است. استفاده گسترده‌ای نیز از آلومینیوم و آلیاژهای آن در حوزه تولید قطعات الکترونیکی و میکرو‌الکترونیکی به‌ویژه خازن‌ها صورت می‌گیرد. همچنین تولید آنتن‌ها از جمله آنتن‌های تلویزیون، از دیگر کاربردهای آلومینیوم است. آلومینیوم در ساخت رادار نیز کاربرد دارد.

ساخت ستون‌های خطوط برق در بعضی از کشورها با آلومینیوم انجام می‌شود. کابل آلومینیوم کاربرد گسترده‌ای در تولید ترانسفورماتورها و موتورهای ولتاژ پایین روتور دارد.

کاربرد دیگر کابل آلومینیومی، استفاده در شبکه‌های انتقال و توزیع شبکه برق است. روند استفاده از  آلومینیوم پس از جنگ جهانی دوم به‌سرعت صعودی شد و کاربرد آن در حوزه‌های گوناگون افزایش یافت. از آنجا که این فلز از وزن نیمی از ظرفیت مس برخوردار است، گزینه مناسبی برای مراحل ساخت سیم کشش، تعلیق و تکیه‌گاه محسوب می‌شود.

انواع کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های آنها می‌توان در موارد مختلفی به‌کار برد. در زیر انواع کابل آلومینیوم شرح داده شده است.

همچنین فروشگاه آراسیم عرضه کننده انواع

 • کابل آلومینیومی زمینی: این نوع کابل‌ها از هادی آلومینیوم برخوردارند و دارای ولتاژ نامی مابین 6/0 تا 1 کیلوولت هستند. انواع مختلف دو، سه یا چهار رشته از کابل زمینی آلومینیوم وجود دارد. کاربرد این نوع کابل‌ها در پروژه‌های توزیع، انتقال نیرو و برق‌رسانی با ولتاژ پایین است. به‌عنوان مثال یکی از پرکاربردترین کابل‌های مورد استفاده در خطوط برق ضعیف، کابل آلومینیوم 16*4 است.
 • کابل آلومینیومی زره‌دار: همان‌طور که از نام این کابل‌ها پیداست، آنها مجهز به زره هستند. کاربرد کابل آلومینیومی زره‌دار به شکل دفنی در زیر‌زمین و خارج از تأسیسات است. استفاده از این کابل‌ها در محیط‌هایی با احتمال ایجاد ضربه یا فشار و دیگر صدمات فیزیکی، مناسب است.
 • کابل آلومینیومی خود نگه‌دار: نام دیگر این نوع کابل‌ها، کابل‌های ABC است. کاربرد آنها در بسیاری از سیستم‌های برق تک‌فاز و سه‌فاز مشاهده می‌شود. این کابل‌ها انتقال‌دهنده جریان برق از پست‌های برق به مکان‌هایی مانند سیستم‌های خانگی، کشاورزی، صنعتی، تولیدی و … هستند.
 • کابل آلومینیومی هوایی: کاربرد این کابل‌ها در فضاهای خارجی نظیر تیرهای برق، دکل‌ها و … است.

💢💢💢💢

سیم و کابل رسانا ⁜

💢💢💢💢

قیمت کابل آلومینیومی

سایز‌بندی کابل آلومینیوم

سایز‌بندی انواع کابل‌های آلومینیومی با یکدیگر متفاوت است. برای مثال تولید و عرضه کابل‌های آلومینیومی زمینی در سایزهای مختلفی نظیر 10*2، 16*2، 25*2، 35*2 صورت می‌گیرد.

تنوع نسبی کابل 25*4 در زمینه جنس و کلاس هادی مناسب است. جنس‌های این کابل اغلب آلومینیوم است. کابل آلومینیوم ‌25*4 از قیمت بسیار مناسبی برخوردار بوده و به همین دلیل از کابل‌های پرفروش مورد استفاده در سیستم برق سه‌فاز محسوب می‌شود. عایق کابل آلومینیومی‌25*4 از جنس PVC است. استفاده در کانال، لوله‌های برق و داخل زمین از مهم‌ترین کاربردهای این کابل هستند. استفاده از کابل آلومینیومی ‌4*25 به‌جای کابل مسی 5*10 امکا‌ن‌پذیر است.

4 رشته آلومینیومی در کابل آلومینیوم‌16*4 وجود داشته و سطح مقطع 16 میلی‌متر دارد. این کابل انتخاب مناسبی برای استفاده در خطوط انتقال برق فشار ضعیف با کابل سه‌فاز به‌صورت زمینی است. استفاده از کابل 16*4 به‌منظور انتقال برق در مسافت‌های کوتاه امکان‌پذیر بوده و انتظارات را برآورده می‌کند. همچنین این کابل جایگزین مناسبی برای کابل مسی 10 محسوب می‌شود.

منتشر شده در تاریخ 29 شهریور 1401

کابل آلومینیوم - آراسیم
فهرست مطالب
سخن نهایی

 امیدوارم که از خواندن این مطلب به اطلاعات کافی رسیده باشید. 

برای تهیه بهترین برند سیم و کابل را می‌توانید از مراکز معتبر تهیه کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای تهیه انواع سیم و کابل‌ها به فروشگاه اینترنتی آراسیم کویر مراجعه کنید؛ چراکه این فروشگاه ارائه دهنده انواع سیم و کابل‌های با کیفیت است که آن‌ها را به صورت مستقیم از شرکت تولید کننده دریافت می‌کند؛ بنابراین قیمت مناسبی خواهند داشت.

اشتراک گذاری
سخن نهایی